fake cellini watchesYou have been driving with us every year since 1989 - but your life is determined by business in a hurry and above all by watches.

Інститут міста | Що буде з реформою місцевого самоврядування? - Інститут міста
15 Квітня 2020 | Анонси ІМ

Що буде з реформою місцевого самоврядування?

Вже вкотре несподіване розгортання подій з пандемією показало, що прогнозування зараз дуже невдячна справа, але все одно ми маємо старатися передбачити те, як найбільш ймовірно будуть розгортатися події, щоб хоч трохи підготуватися до майбутніх сюрпризів.

Коронавірус в глобальному масштабі наступає. Світ поки що не вигадав нічого кращого ніж тестування і карантинні заходи. Карантинні заходи стали тригером, який прискорив економічну кризу. Але незважаючи на це, ми можемо передбачити, що пік його в Україні прийдеться на кінець квітня-травень. Принаймні такі висновки можна зробити з заяв (як не дивно) МВС і міжнародних оцінок. Наприклад, хоча Boston Consulting Group не дає прогноз для України, але з прикладу Польщі можна приблизно спрогнозувати пік епідемії для нашої країни.

Є також досить популярна думка, що вірус повернеться восени, але до того часу громадяни і бізнес потрохи адаптуються до життя в умовах пандемії. 

Ще одна велика невизначеність вибори до органів місцевого самоврядування 2020. Також лунали думки, що через COVID19 (або через неготовність реформи місцевого самоврядування) їх можуть перенести. Але мені здається це може статися лише у крайньому випадку. І питання не тільки і не стільки в бажанні влади підтримувати діючий Конституційний лад, скільки в поступовому падінні рейтингів Президента і його політичної сили. Кожен день відтермінування грає проти них. Крім того, ймовірне відтермінування дасть опонентам діючої влади потужні підстави для критики і прискорить падіння рейтингу пропрезидентських сил.  Бюджети на всіх рівнях будуть недовиконані це вже очевидно з першого місяця карантину. А тут ще й світова економічна криза

Зазвичай українська економіка просідає більше і відновлюється довше. Отже навіть з прискореним відновленням літом і восени, наздогнати плани цього року не вдасться. А значить виконати обіцяне виборцям буде складніше. Значить діючим головам громад буде складніше показати себе в кращому світлі перед мешканцями. З іншого боку, багато чого можна буде списати на епідемію. Отже тут все залежатиме від активності місцевої влади, результатів боротьби за здоров’я і життя громадян і медійної активності, яка стає все більш вагомим чинником для виборців.

Що ж буде з місцевим самоврядуванням?

З одного боку існує політична воля уряду закінчити другий етап вже 2020 року до проведення місцевих виборів. Щоб вибори відбулись вже в нових об’єднаних громадах. Це досить раціональне бажання, адже інакше реформа має шанс розтягнутися до наступних виборів. Але початок обговорення чергового етапу об’єднання, призначений на 25 лютого, був фактично зірваний карантином.  Увага миттєво переключилась на коронавірус. Для місцевого самоврядування з’явилися тривожні дзвіночки. Перші сталися ще до карантину, коли ми почули про префектів. Тобто замість децентралізації ми отримали зміщення ваги від міст і об’єднаних громад в бік префекта. Потім вже під час карантину Верховна Рада надала пільги бізнесу, але знов за рахунок місцевого самоврядування. Причому міські голови і Асоціація міст України кричали вголос про хибність цього підходу. Але їх ніхто не захотів почути. А ще реформування ДАБІ. Як тільки міста стали потроху налагоджувати контроль за будівництвом систему почали перекроювати і створювати додаткові корупційні ризики, не говорячи вже про ризики безконтрольної забудови. Далі уряд створює Раду з питань економічного розвитку, запрошує туди міністрів, експертів, науковців, але знову без місцевого самоврядування.

Ці сумні і тревожні дзвіночки можуть означати, що Президент, Уряд і Верховна Рада не розуміють важливості місцевого самоврядування для побудови сильної держави. Якщо виклики, які постають перед державою, будуть вирішуватися за рахунок місцевого самоврядування і без врахування думки його представників, то ми можемо опинитися в ситуації з набагато гіршими проблемами. Можливо 1% великих бізнесів вирішують свої питання на рівні міністерств і ВР, але інші 99% підприємців і простих громадян щоденно отримують послуги від місцевого самоврядування, вирішують нагальні питання, планують своє подальше життя. Держава не може перейняти на себе цю функцію в найближчому майбутньому і головне, не має цього робити! Це в першу чергу передбачено Конституцією України і також в різних міжнародних документах, наприклад, Європейській хартії місцевого самоврядування.

Зараз багато хто вживає термін «ідеальний шторм»: коли накладаються різні чинники, кожен з яких підсилює інші. Так от, ще один «ідеальний шторм» чекає нас восени, коли зійдуться наслідки пандемії, світова і національна економічні кризи, криза політична, викликана боротьбою різних політичних сил перед виборами, незакінченість реформи місцевого самоврядування. Цей шторм неможливо пройти без ставки на місцеве самоврядування. Президент, Верховна Рада й Уряд мають зробити мерів і Асоціацію міст України своїми головними радниками і партнерами для прийняття рішень. Жодне державне рішення не має йти на шкоду місцевому самоврядуванню або урізати його повноваження. Максимум ресурсів і уваги потрібно скеровувати в громади, для тих, хто безпосередньо взаємодіє з мешканцями. Тоді маємо шанс вийти з шторму переможцями!

Олександр Кобзарев, директор Інституту міста