28 Серпня 2020 | Місцеве врядування

Яке значення мають інструменти громадської участі для мешканців Львова?

Методологія опитування
Опитування проведено Інститутом міста спільно з Відділом громадського партнерства управління «Секретаріат ради» упродовж 16 липня – 22 серпня 2020.
Вибіркова сукупність: 2 100 осіб, віком від 18 років і старше, із 6 адміністративних районів Львова.
Метод опитування: анкетне mail-опитування.
Тип вибіркової сукупності: невипадкова, стихійна.
Екстраполяція результатів опитування на усю генеральну сукупність є нерелевантною.

Основні результати опитування:

Майже кожен другий (50,8%) цікавиться громадським життям у Львові.

 • Чоловіки проявляють більшою мірою своє зацікавлення. Водночас чим старшими є респонденти, тим більшою мірою їм важливо дізнаватись про новини у громадській сфері.
 • Найбільш активними себе позиціонують мешканці з Франківського району (59,6%), а найменш активними – з Шевченківського району (44,4%).

42,7% погодились із твердженням, що «Львів – це місто, де наявний високий рівень партисипації»

 • Таку думку частіше розділяють особи віком 40-56 років (43,3%) та 57 років + (46,9%).
 • Зважаючи на те, що мешканці з Франківського району найвище оцінили свій рівень зацікавленості громадським життям, вони ж і найбільш оптимістично оцінили Львів як місто, де забезпечуються умови для громадської участі. Натомість опитані із Личаківського району найменше погодились із цим твердженням (31,5%).

«Результати опитування демонструють, що мешканцям найбільш прийнятно виражати свою громадську активність через сучасні механізми впливу, зокрема електронна петиція та Гаряча лінія Львова. Саме ці інструменти на думку опитаних є найбільш дієвими у вирішенні нагальних питань у місті. Майже 88% вважають, що інноваційних інструментів партисипації у місті має бути більше. Або ж функції вже наявних мають розширитись», – коментує соціологиня Тетяна Приходько.

Найбільш популярними інструментами громадської участі для львів’ян_ок є електронні петиції (67,1%), а також звернення на гарячу лінію Львова (60,0%)

 • Майже третина опитаних бере участь у громадському бюджеті (28,7%). Ще чверть організовували/брали участь у місцевих ініціативах (22,9%).
 • Найменш ефективним інструментом громадської участі, на думку опитаних, є публічні консультації (4,3%).
 • Електронні петиції найчастіше використовують особи віком 23-39 років (74,7%), а звернення на Гарячу лінію Львова є важливим інструментом для осіб 40-56 років (64,2%) та 23-39 років (63,2%).
 • Електронні петиції є популярними переважно для осіб із Шевченківського (74,4%) та Личаківського (72,2%) районів, а ось звернення на Гарячу лінію – для опитаних із Галицького (73,2%) та Сихівського (65,2%) районів.

«Дослідників_ць вразив відсотковий показник участі опитаних у місцевих ініціативах упродовж 2 останніх років. Адже на рівні муніципалітету таких звернень було дуже мало. Тому результати опитування радше відображають те, що опитані сприймають цей виді партисипації не як формальну процедуру комунікації з органами місцевого самоврядування, а як можливість вирішувати власні проблеми на більш локальному рівні: у районі проживання чи мікрогромаді», – підсумовує соціологиня.

Гарячу лінію Львова (58,4%) вважають найбільш ефективним інструментом громадської участі

 • Хоч найчастіше на Гарячу лінію звертаються особи середнього віку, про її ефективність найвище відзначають особи віком 57 років і старше (64,6%).
 • У час карантину найвище ефективність Гарячої лінії оцінили мешканці із Галицького (64,0%; які були найбільш частими користувачами послуги) та Франківського (63,5%) районів, а найнижче ефективність оцінили мешканці_ки із Шевченківського району (53,7%).

56,8% (81,3% серед визначених) підтримують ідею щодо запровадження окремого Бюджету громадських ініціатив для дітей, наприклад, Шкільний громадський бюджет.

76,9% готові «проголосувати гривнею» за проєкти, які сподобались би їм на електронній платформі для збору коштів

 • Така ініціатива значно важливіша для наймолодших вікових груп 18-39 років (показник ~82,5%), ніж для старших вікових груп (середній показник ~73,8%).
 • Найвищий рівень підтримки серед мешканців_ок із Франківського району (82,8%), а найменший – із Личаківського (70,3%).

81,8% вважають, що представництво влади на місцях мало б дофінансовувати соціальні проєкти, які на платформах для збору коштів отримують 50% і більше від потрібної суми

 • Показник підтримки такої ініціативи серед визначеної аудиторії становить 94,0%.
 • У загальному розподілі майже кожен сьомий – 13,3% – вагається у своїх відповідях.
 • Категорично не погоджуються із цією ідеєю 5%.

88,3% хотіли б впливати на прийняття рішень у місті за допомогою мобільного додатку
ТОП 3 інформації, які потребують від міста:

 • сповіщення про надзвичайні ситуації у місті – 87,4%;
 • інформування про несправності, перешкоди у місті – 85,7%;
 • сповіщення та «зворотній зв’язок» про роботу міських служб – 75,8%.

Демографічний розподіл даних за результатом опитування:
Гендерний вимір: 45% – чоловіки & 55% – жінки
Віковий вимір: 7% – 18-22 років, 32% – 23-29 років, 28% – 40-56 років, 32% – 57 років і старше
Районування: 7% – Галицький, 15% – Личаківський, 17% – Залізничний, 19% – Шевченківський, 21% – Сихівський, 22% – Франківський