Тактичний урбанізм. Вже у Львові
На виконавчому комітеті 24 липня затвердили рішення щодо застосування тимчасових змін до вуличного простору, з метою випробування проєктних рішень або іншими словами затвердили положення про тактичний урбанізм.
Тактичний урбанізм ━ це механізм, розробений для впровадження тимчасових рішень, якими перевіряють інфраструктурні проєкти на ефективність та ініціюють зміни в міському середовищі.
І у Львові є приклади тактичного урбанізму, втілені задовго до прийняття цього механізму. Одним з них є площа Митна.



Площа Митна до реконструкції
До реконструкції Митна була транзитною площею і ні львів’яни, ні гості міста не затримувались там надовго. Навіть знаменитий фонтан не спонукав людей проводити час у цьому просторі.
Влітку 2014 року під час Майстерні міста на площі Митній з’явився парклет, який поклав початок масштабним змінам.


Парклет зробили з простих матеріалів і обійшовся він відносно недорого, але дав розуміння, що Митна варта того, щоб у неї вкладати. Urbanideas розробили проєкт реконструкції площі, тож сьогодні у Львові є ще одне місце, де хочеться відпочити.

Площа Митна після реконструкції
Тактичний урбанізм ━ це не тільки про громадські простори. Він також може допомогти при реконструкції проблемних транспортних розв’язок, наприклад.
Скільки львів’ян висловлювали власні ідеї стосовно того, як розвантажити площу Франка. Тим не менше, забравши проблему в одному місці, ми можемо отримати затори в іншому. Тому перед тим, як розпочинати реконструкцію на складних транспортних вузлах, можна перевірити ефективність рішень методами тактичного урбанізму. І знаєте що? Делініатори на площі Франка ━ і є прикладом тактичного урбанізму.

ф
Тактичний урбанізм насправді у Львові давно. Адже тактичний урбанізм ━ це і встановлені мешканцями клумби вздовж тротуару (щоб тротуар не перетворився на парковку), це і засаджені квітами автомобільні шини (щоб перекрити в’їзд у двір), це і лебеді з шин (як запит на облагородження простору). Так, це все також називається тактичним урбанізмом.

а
Інакшими словами, тактичний урбанізм ━ це запит від мешканців на зміни в просторі. І це також інструмент для міста та проєктантів для перевірки проєктних рішень.
Для чого ж тоді затверджені виконкомом положення про тактичний урбанізм, спитаєте Ви, якщо він існує у Львові вже так давно й без цього? Ці положення ━ це структурований механізм, який дає змогу крок за кроком у санкціонований спосіб провести експеримент з трансформації простору і перевірити ті чи інші рішення. Він визначає тих, хто відповідає за всі необхідні процедури. Тих, хто утримує тимчасові елементи, які хоч і недорогі, та все ж коштують певну суму. Він дає змогу виміряти реальну ефективність рішення і аргументувати зміни до фінального проєкту. Впровадження такого механізму запроваджує традицію перевіряти складні рішення перед тим, як приступати до масштабних робіт.
Радимо також ознайомитися з нашим попереднім матеріалом “Тактичний урбанізм. Скоро у Львові”, де ми розказуємо про проєкт “TACTUAL”.