17 Квітня 2020 | Анонси ІМ

Результати шостого всеукраїнського муніципального опитування

Вчора International Republican Institute (IRI) і соціологічна група «Рейтинг» опублікували шосте муніципальне дослідження: воно показує оцінку мешканцями сервісів, які надають міста України.

Деякі інформаційні агентства вже написали, що Львів знаходиться на 11 місці по якості життя. Але це не зовсім коректна оцінка і я поясню чому.

В жодному разі не знецінюю це дослідження, але його потрібно правильно читати. Наприклад, є оцінка задоволеності мешканцями університетами й освітою. Якщо ми врахуємо рейтинг топ-100 університетів, то перші місця в цій категорії посядуть Київ, Харків, Львів. Але у дослідженні Київ лише на 14 місці, а Львів на 12. Тобто розуміємо, що йдеться не про об’єктивну наявність можливостей щодо отримання освіти і не про її якість, а про рівень задоволеності мешканцями.

Або, говорячи про заробітну плату, має лідирувати Київ. Згідно із статистичними даними, середня зарплата в столиці складає 16500 грн. Але в дослідженні Київ опиняється на 5 місці, його випереджають міста, які мають заробітну плату у два рази менше.

Кияни орієнтуються на вищі зарплати, мешканцям Львова, Одеси й того ж Києва хочеться мати ще якісніше дозвілля, ніж вони мають зараз. Тому тут правильніше дивитися на динаміку, на те, як змінюються показники всередині міста, і тоді можемо побачити точнішу оцінку.

З цієї точки зору зазначаємо, що більша частина показників у Львові не зазнала змін: загальна оцінка залишилася на рівні 2,9 з 5 можливих. Дещо погіршилися показники по школах, університетах, спортивних закладах, парках, скверах. Інші значно виросли: опалення, каналізація, збір сміття, паркування, транспортна інфраструктура, інклюзивність, медичні й культурні заклади, екологія. Але треба врахувати, що більшість змін відбулася у межах статистичної похибки, яка у дослідженні складає 3,5% (у Львові було опитано 800 осіб). Для управління міста ми беремо на замітку ті напрямки, які мають мінуси і будемо більше зусиль докладати для їхньої зміни у позитивну сторону.

Також хочу зазначити, що Львів єдине місто, яке робить власне дослідження якості життя. І там ми маємо трохи інші оцінки, адже використовуємо іншу методологію.

До прикладу, оцінка транспорту в дослідженні IRI фіксована. Якщо ж дивитимемось на оцінку в дослідженні Якість життя у Львові, яке проводиться Львівською міською радою й Інститутом міста, то матимемо багато дрібних показників. Ми оцінюємо кожен вид транспорту: трамваї, маршрутки, тролейбуси, автомобілі, таксі тощо. Окремо збираємо показники щодо технічного стану і якості сервісу громадського транспорту, тому наші оцінки більш деталізовані.

Я не протиставляю наше дослідження і не критикую дослідження IRI. Навпаки, воно надзвичайно корисне, тому що показує оцінки в іншому розрізі і в інший період часу, має багато інформації, яку ми не досліджували. Це дуже корисно, коли міські служби мають можливість приймати рішення використовуючи такі детальні дані: наші й IRI.

Великою перевагою дослідження IRI є оцінка мешканцями пріоритетів чинної міської влади, а також можливість висловити, що на їхню думку має бути у пріоритеті в майбутньому. Серед чинників, які мешканці визначили як досягнення, є дороги, туризм, тротуари і транспорт (хоча маємо багато зауважень щодо роботи транспорту в місті). Стосовно того, що очікують мешканці від міської влади, то це медичні заклади (що очевидно, адже дослідження проводилося у січні-лютому,  вже на початку ситуації з вірусом COVID-19), транспорт (наші дослідження також показують, що транспорт є болючим місцем для Львова), житлово-комунальне господарство і створення робочих місць. 

Ну і потрібно розуміти, що крім зусиль з покращення ситуації, капітальних інвестицій, ми також маємо більше акцентуватися на роботі з мешканцями. Адже хороший сервіс полягає не лише в отриманні товару, а й у спілкуванні і навіть певному опікуванні. І це надзвичайно важливо, особливо зараз, коли багато людей переживають щодо стану здоров’я, карантину, економіки і взагалі свого майбутнього.

Коментар надав Олександр Кобзарев, директор Інституту міста