28 Серпня 2017 | Місцеве врядування

МОЖЛИВОСТІ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ МІСЬКИХ ГРОМАД: РЕЗУЛЬТАТИ ДВОДЕНОГО НАВЧАННЯ

Однією з найпопулярніших тем для обговорення в розрізі реформи з децентралізації влади в Україні є тема міст утворення об’єднаних громад навколо або за участю міст обласного значення. Дійсно, на сьогодні це вже набуває ознак проблеми. І Львів одним з перших побачив ті загрози, які можуть мати місце в майбутньому.


Одним із важливий чинників об’єднання громад є відповідність затвердженим перспективним планам областей. Цей документ розробляється обласними державними адміністраціями, приймається на сесіях обласних рад і в подальшому затверджується Кабінетом Міністрів України. Аналізуючи перспективний план утворення спроможних територіальних громад у Львівській області, можемо бачити картину, коли «запрограмоване» утворення двох громад на сучасних межах нашого міста. Це – Дублянська та Домажирська територіальні громади.

Які наслідки від цього можуть бути для нашого міста. Почнемо з того, що ці громади знаходяться не лише в безпосередній близькості до Львова, але частина їх майбутньої території «накладається» на межі так званої «містобудівної системи «Великий Львів», утворення якої передбачено чинним генеральним планом Львова, який, до речі, є одним із стратегічних документів розвитку громади нашого міста.

Тобто, можна припустити, що при складанні перспективного плану утворення громад у Львівській області, його автори не брали до уваги чинних документів просторового планування та стратегічних документів розвитку громади нашого міста. І, як наслідок, інтереси львівської громади, перспективи просторового розвитку Львова були не враховані.

Можна зазначити, що така картина спостерігається не лише в нашій області. Приклади інших великих міст – Харкова, Одеси, Дніпра та інших (практично усіх міст – обласних центрів) лише підтверджують тезу: «інтереси та перспективи громад міст обласних центрів та міст обласного значення часто не враховуються при складанні перспективних планів утворення громад в областях». Це призводить до «замикання» міст в своїх межах, створення в подальшому складнощів з просторовим розвитком тощо.

Саме цим питанням було присвячено семінар-тренінг «Можливості та виклики для міських громад в умовах реформування місцевого самоврядування в Україні», який було організовано Інститутом міста за сприяння Представництва Фонду Фридриха Еберта в Україні і який відбувся в нашому місті 2-3 серпня. За модерації тренерів, членів Всеукраїнської мережі фахівців-практиків регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ Олександра Іваніни та Юлії Малько учасники тренінгу шукали відповіді на питання, яким чином реформа з децентралізації впливає на громади великих міст, яку позицію варто прийняти містам в процесах реформування, як зменшити можливі негативні наслідки і, натомість, використати максимум можливостей, які ця реформа надає.