19 Липня 2021

“ІКР: Львів 2030″та План дій “Зеленого міста” у межах проекту SPARCS

Депутати Львівської міської ради прийняли дві стратегії розвитку Львова на наступні 10 та 15 років  – “Інтегрована концепція розвитку: Львів 2030” (ІКР) та План дій “Зеленого міста” до 2035 року. Це дві ключові стратегії досягнення візії кліматично-нейтрального та енергонезалежного Львова у 2050 році в рамках проекту Sustainable Energy Positive and Zero Carbon Communities 

Перша прийнята стратегія – Інтегрована концепція розвитку: Львів 2030  визначає головні пріоритети просторового розвитку міста. Вона буде доповнюватися секторальними стратегіями різних сфер життя міста: транспорт, житло, енергетика тощо. Пріоритетами просторового розвитку Львова до 2030 року, зокрема, визначено:

Інтенсивне використання земельних ресурсів міста

У тексті концепції наведено обґрунтування цього пріоритету: “Сценарій інтенсивного розвитку реалізується шляхом більш ефективного використання наявних просторових ресурсів всередині міської тканини з мінімальним розвитком назовні. Цей варіант передбачає переосмислення функцій наявних територій в радіусі 4-5 км від центру міста (своєрідний “Пояс можливостей”) та їх ефективного використання в майбутньому”. Це означає, що місто має максимально використовувати уже наявні ресурси у самому місті, а не розростатися.

Рис. 1 Сценарії екстенсивного та інтенсивного розвитку Львова (джерело: Інтегрована концепція розвитку: Львів 2030)  

   Досягнення візії “міста коротких відстаней”

У Стратегії зазначено, що розвиток Львова як міста коротких відстаней дасть шанс узгодити між собою розвиток житлової забудови з мережею громадського транспорту. Для цього необхідно переосмислити роль колишніх промислових територій та реорганізувати і посилити основні транспортні магістралі. Це створить кращі передумови для подолання коротких дистанцій пішки чи велосипедом. Окрім того, це зменшить потребу в переміщеннях і у використанні автомобілів та оптимізує наявні зв’язки. Для реалізації цієї візії насамперед потрібно переосмислити території, що використовуються неефективно, але є близькими до центру міста та мають хороше сполучення з мережею громадського транспорту.

Рис. 2 Львів місто коротких відстаней (джерело: Інтегрована концепція розвитку: Львів 2030)

Збереження і розвиток природного каркасу Львова

Інтегрована концепція розвитку визначає унікальність природного каркасу Львова та пріоритизує його збереження поруч із розвитком парків та водойм. 

Рис. 3 Збереження та розвиток природного каркасу міста (джерело: Інтегрована концепція розвитку: Львів 2030)

Детальніше про Інтегровану концепцію розвитку: Львів 2030 за посиланням.

План дій “Зеленого міста” 

Це 8 стратегічних цілей Львова які доповнені конкретними проектами. Місто планує втілити їх до 2035 року для забезпечення збалансованого та екологічно дружнього розвитку міста для всіх мешканців. Стратегічними цілями є:

  1. Покращення якості повітря в місті.
  2. Розробка системи сталої мобільності в місті.
  3. Удосконалення процедур збору, повторного використання, утилізації та поводження з відходами до міжнародних стандартів.
  4. Розробка сталої системи управління водними ресурсами та стічними водами.
  5. Проактивне та свідоме лідерство у сфері міського самоуправління з питань енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії.
  6. Розробка приємних, комфортних та функціональних будівель з максимальною енергоефективністю та мінімальними викидами СО2.
  7. Розширення зелених зон та запровадження нових екологічних елементів по всьому місту з метою покращення умов проживання для мешканців та збільшення різноманіття флори та фауни міста.
  8. Дотримання підприємствами Львова високих рівнів сталості та ресурсоефективності.

Детальніше про План дій “Зеленого міста” за посиланням.     

Sustainable Energy Positive and Zero Carbon Communities

Ці дві стратегії доповнюють План сталої міської мобільності до 2030 року, а разом із SECAP та програмою Zero Waste, які в процесі створення, сприяють досягненню амбітної візії кліматично-нейтрального та енергонезалежного міста Львова у 2050 році у проекті Sustainable Energy Positive and Zero Carbon Communities.

Детальніше про проект на сайті https://www.sparcs.info/ та у короткому відео про проект: https://fb.watch/v/10Xb1yxeF/   

Рис. 4 Візія кліматично-нейтрального та енергонезалежного міста Львова та стратегічні напрями.

Після визначення довгострокової візії кліматично-нейтрального та енергонезалежного міста 2050 та затвердження середньострокових стратегій на 2030 рік, розпочнеться напрацювання короткотермінових планів та проектів у сферах просторового розвитку, енергетики, мобільності та поводження з відходами. Саме ці завдання є на порядку денному проекту SPARCS сьогодні.

Також, вартує зазначати, що вже розпочалася робота над короткостроковим Планом імплементації рішень до 2024 року. Її розробниками є Львівська міська рада, Інститут міста, МЦІТ, Львівелектротранс та Львівавтодор. За приклад взято локальний контекст інноваційних технологій енергопозитивних районів Лейпцига (Німеччина) та Еспоо (Фінляндія).

Статтю підготував Максим Терлецький