26 Грудня 2019 | Анонси ІМ

Які зміни творять учасники City Makers’ Course Lviv?

City Makers’ Course Lviv 2 ━ навчальна програма у сфері урбаністики і містопланування. Курс розробляли викладачі Бранденбурзького технічного університету, Національної школи архітектури (Страсбург) та Львівської політехніки. Цього року стартував другий потік проекту, на якому учасники працювали над ревіталізацією території вулиць Стрийська ━ Луганська. Наразі закінчилася навчальна програма з семи модулів. На Курсі 2.0 «міськими творцями» стали 17 учасників з Києва, Черкас, Луцька і Львова.

Територія, над якою працювали учасники, була обрана на основі проекту Інтегрованої концепції розвитку міста Львова (далі ІКР). ІКР передбачає інтенсивний розвиток міста, з більш щільною забудовою і ревіталізацією територій, що використовуються неефективно.

Відповідно ІКР досліджувана територія представляє собою один із важливих транспортних вузлів Львова, що знаходиться на перетині двох міських артерій: Стрийської і Луганської.

Навчальна програма

Протягом перших двох модулів учасники аналізували територію вулиць Стрийська-Луганська, визначали сценарії розвитку, переваги і недоліки району. Варто зазначити, що під час кожного модулю учасникам допомагали куратори: німецькі й українські спеціалісти у сфері містобудування, архітектури й урбаністики.

Під час третього модулю учасники вчилися співпрацювати із стейкхолдерами і провели першу зустріч із зацікавленими сторонами.

На четвертому модулі учасники визначилися із цілями розвитку району, у чому їм допомогли напрацювання із стейкхолдерами, а також здобута на модулі інформація щодо стратегій містопланування.

Наскрізними темами п’ятого і шостого модулю стали міський дизайн та проектування громадських просторів, під час якого учасники вдосконалили свої знання щодо просторового планування. А на сьомому модулі розробляли концепцію мобільності району, знайомилися з елементами розумного міста, проводили аналіз технічної інфраструктури на досліджуваній ділянці.

 

Приклад першого City Makers’ Course Lviv

Як зазначалося раніше, цього року стартував уже другий потік. У минулому році учасники першого набору працювали над двома територіями: частиною вул. Вітовського і районом Підзамче (мається на увазі територія вулиць Богдана Хмельницького ━ Липинського ━ Чорновола).

Напрацювання учасників Курсу 1.0 лягли в основу оновленої стратегії Підзамче, яку Інститут міста планує презентувати на початку 2020 року.

Про роль City Makers’ Course Lviv у розробці стратегії Підзамче розказав директор Інституту міста Олександр Кобзарев:

«Вперше ми зайнялися Підзамче у 2010 році. Тоді разом з Інститутом розвитку міст Кракова почали розробляти стратегію ревіталізації цього району, тому що він надзвичайно цікавий.

 

Фактично частина Підзамче ━ це навіть більше старий центр ніж територія навколо площі Ринок. Після того як залізниця відрізала величезний шматок Підзамче, цей район поступово перетворився у промисловий і трохи занепав. Наша ідея разом із польськими колегами полягала в тому, щоб маленькими ін’єкціями стимулювати розвиток Підзамче, підвищити якість життя його мешканців, зробити так щоб вони цінували свій район з його історією. Тоді вийшла перша стратегія ревіталізації Підзамче.

 

На сьогодні ми маємо цікавий феномен, коли район дійсно попав у зону зацікавленості девелоперів. Це говорить про те, що ми рухаємось у правильному напрямку. Нещодавно мешканці району запропонували ідею оновлення стратегії розвитку Підзамче. Для цього ми використали багато інструментаріїв: провели опитування по якості життя, організували зустрічі з громадами, опитали фокус-групи в межах проектів Громади в дії.

 

І, звичайно, скористалися напрацюваннями проекту City Makers’ Course Lviv. Його учасники провели дуже глибокий урбаністичний аналіз шляхів, бар’єрів, переваг і загроз району Підзамче. На перетині усіх цих ідей, матеріалів, потреб мешканців, а також планів районної адміністрації ми змогли скласти бачення того, як буде розвиватися Підзамче».

Подальші плани City Makers’ Course Lviv 2

Цього місяця учасники другого курсу зачікничили ознайомлення з теоретичною частиною.

У лютому їх чекає навчальна поїздка у Німеччину, Францію, Люксембург, де вони ознайомляться із досвідом містопланування європейських міст і матимуть нагоду ще раз поспілкуватися з німецькими і французькими урбаністами.

На основі напрацювань семи модулів, а також знань, здобутих під час поїздки, буде підготовлена брошура із рекомендаціями учасників щодо ревіталізації району.

Фінальна презентація з результатами курсу відбудеться 5 березня о 19:00. Анонс події з більш детальною інформацією згодом з’явиться у Facebook на сторінках City Makers’ Course Lviv та Інституту міста).