1 July 2020 | Announcement

Тактичний урбанізм. Скоро у Львові

Тактичний урбанізм – це підхід до трансформації міського середовища, який втілюється завдяки тимчасовим проєктам (ініціативам), мета яких активізувати довгострокові зміни громадського простору (вулиці, парку, площі тощо).

В основі тактичного урбанізму лежить “теорія малих справ”: ініціювання з боку громади локальних трансформацій в міському середовищі, що передують більш істотним змінам в місті чи суспільстві загалом.

 

Приклади тактичного урбанізму

Тайм-сквер – головна площа в Нью-Йорку. Спочатку її перекрили для руху автомобільного транспорту, промаркували на проїжджій частині лінії тимчасовою розміткою та визначили пішохідний простір. Після вдалого демонстраційного проєкту вирішили зробити громадський простір, який наповнили вуличними меблями та елементами озеленення на постійній основі.

Створення вуличних меблів з використаних піддонів чи парклетів з дерев’яних дощок та встановлення їх у громадських просторах міста – це також приклад тактичного урбанізму.

 

У чому перевага тактичного урбанізму

Низові ініціативи ставали рушієм змін ще задовго до того, як з’явився термін “тактичний урбанізм”. Це спосіб громади заявити про те, що їхньому району потрібні зміни.

Нині тактичний урбанізм виріс у дещо більше. Це може стати інструментом для проєктантів та для міста на офіційному рівні. Він дає змогу тестувати проєктні рішення за невеликий бюджет перед тим, як розпочати вартісну реконструкцію, капітальний ремонт чи будівництво.

Це також спосіб знизити громадську напругу та настороженість щодо змін. Адже такі проєкти можна випробувати впродовж кількох місяців і легко демонтувати, якщо вони виявилися невдалими.

 

Про проєкт “TACTUAL”

Саме з таких міркувань Інститут міста розпочав роботу над впровадженням дієвого механізму для тимчасової трансформації міського простору. Команда працює над проєктом “TACTUAL”, що складається з трьох частин.

1. Перша частина – це покроковий юридичний механізм імплементації проєкту з тимчасових змін. Такий документ знаходиться на завершальній стадії розробки, і зараз триває процес обговорень з проєктантами та іншими зацікавленими сторонами.

2. Друга частина – каталог інструментів, матеріалів та засобів для втілення тимчасових трансформаційних рішень у місті.

Каталог – це покрокова інструкція, що допоможе ініціаторам втілювати тимчасові трансформаційні перетворення міського простору за допомогою різних методів та засобів тактичного урбанізму для конкретних типів громадського простору такі як:

 • тимчасові велосмуги;
 • бордюрне розширення (антикишені);
 • тимчасові кругові перехрестя з кільцевим рухом;
 • інші громадські простори (парки, сквери,  міжбудинкова територія, міські площі тощо).

Каталог є уніфікованим гідом для реалізації рішень з тактичного урбанізму, що складається з:

 1. набору інструментів, які допоможуть втілити проєкт;
 2. типових параметрів, встановлених згідно з ДБН, ГБН, ДСТУ, ГСТУ для різних типів проєктів з метою дотримання всіх державних норм та стандартів;
 3. середньої вартості інструментів, елементів, матеріалів та інших розхідних матеріалів;
 4. детальних описів елементів;
 5. лайфхаків для кожного набору елементів та матеріалів;
 6. рекомендацій для встановлення елементів, матеріалів тощо;
 7. загальних категорій матеріалів та елементів для різних громадських просторів;
 8. додатків з прикладами: аналітика “До і після трансформації”, приклад  “Ескізу проєкту” , “Уніфікована програма для відкриття просторів”.

3. Третьою частиною стане демонстраційний проєкт, за допомогою якого будуть протестовані розроблені механізми.