14 July 2021

Підсумки круглого столу “Електросамокати. Що далі?”

У вівторок, 6 липня, представники влади, громадськості та бізнесу обговорити питання врегулювання користування електросамокатами у нашому місті у межах круглого столу “Електросамокати. Що далі?”

Орест Олеськів, начальник управління транспорту ЛМР: “Коли у місті виникли дискусії, ми зібрали робочу групу і розробили пропозиції щодо користування електросамокатів на основі повноважень, які є у місті. До обговорень ми  долучили відповідальні структури міста, сервіси прокату, комісії та громадськість. Серед пропозицій Меморандуму є питання правильного паркування, регулювання швидкісного режиму та поділ на зони у місті, а також вивчення точок притягання у місті та їхнє поєднання із громадським транспортом. На мою думку, наразі вартує сконцентруватися на меморандумі, а потім вносити нові пункти щодо правил благоустрою. Важливим питанням постає контроль, адже навіщо вносити ті пункти, які ми не зможемо регулювати? Тому багато обговорень буде із представниками структур, які формально відповідатимуть за безпеку та контроль швидкості і врахувати їхні думки. Поки ми не розбудували необхідну інфраструктуру – недоцільно забороняти рух електросамокатів на проїжджій частині чи на тротуарах”. 

Тетяна Приходько, соціологиня КУ Інститут міста:  “За даними опитувань кожна друга сім’я має велосипед, а кожний 10-й опитаний зазначає, що у їхній сім’ї є самокат, електросамокат, скутер тощо.  У межах останнього дослідження ми перевірили гіпотезу про ставлення велосипедистів до електросамокатів як нового явища і припущенням було, що це позитивне або нейтральне ставлення. Проте результати спростували наші припущення: більшість відповіла про негативне ставлення, а однією із причин називали неналежний стан інфраструктури. Також ми помітили культурну та ментальну відмінність,  адже велосипедисти зазначили, що лише нещодавно налагодили комунікацію з пішоходами, а тепер у них з’явилася інша цільова аудиторія. Вона відрізняється непоступливістю та  ситуативністю використання електросамокатів”. 

Володимир Лесик, депутат ЛМР, ініціатор ухвали: “Місто є власником вуличної мережі, відтак має право використовувати мережу та регулювати рух. На мою думку, ніхто краще, аніж громада населеного пункту не врегулює правила їзди. У ухвалі пропонується дозвіл використання електросамокатів у супроводі батьків від 7 до 14 років, після 14 – самостійне. Також заборона використання на магістралях та трамвайних коліях. Обмеження швидкості до 20 км/год загалом та до 5 км/год у пішохідній зоні”. 

Наталя Піпа, народна депутатка України, співавторка законопроекту №3023: “Закон про врегулювання використання електросамокатів готується до другого читання. І наразі  немає порозуміння де саме та з якою швидкістю може рухатися користувач такого виду транспорту. Пропозиції щодо закону надають права велосипедистів користувачам електросамокатів, але вартує розуміти, що ми не покриємо велодоріжками усю країну за короткий проміжок часу”. 

Ігор Зінкевич, депутат ЛМР та активіст: “У законі, який зараз внесений до другого читання, мають дозволити користуватися дорогами для електросамокатів. Проте технічно важко використовувати електросамокат на бруківці при пересуванні дорогами. Другий недолік – закон хоче прирівняти до велосипедів, гіробордів, електросамокатів та моноколес. Але велика кількість цього легкого персонального транспорту не має ліхтарів і поворотників, що ускладнює їхнє використання на дорозі. Ми не можемо і не хочемо заборонити усім використовувати цей транспорт, але потрібно надати певні правила”.  

Володимир Лиховод, представник сервісу прокату електросамокатів KIWI: ”Закон України забороняє використання велосипеда на тротуарі. Але у мене виникає питання: скільки людей було оштрафовано за це? Деякі ухвали, які затвердять депутати, також стануть напівлегальними та необгрунтовані законом, адже у них немає справжніх механізмів регулювання. Обмежити рух до 5 км/год -це нелогічність. Я вважаю, що потрібно не придумувати перешкоди, а працювати над розширенням інфраструктури та доносити інформацію про користування цим транспортом і давати розуміння поваги до інших учасників руху. Я як користувач завжди буду їхати там, де мені безпечно і зручно”. 

Андрій Білий, експерт з мобільності: “Ми маємо усвідомлювати, легкий персональний транспорт як майбутнє. І це лише питання часу, тому потрібно думати над тим як воно може вплинути на безпеку, адже кожне наше рішення може мати як позитивну, так  і негативну сторону. На мою думку, обмеження до 5 км/год вб’є самокат. Вартує зробити нумеровані самокати для повного відслідковування. Щодо закону – не вартує увесь малий мобільний транспорт прирівнювати до велосипеда, а розділяти та обмежувати правилами відносно тих характеристик, які вони мають. Задача міста – допомогти розвиватися сервісам прокату та створювати позитивний імідж міста”. 

Марта Пастух, координаторка GIZ проєкту TUMIVolt Transformative Urban Mobility Initiative: “ Мікромобільність – це майбутнє нашого міста і правильний розвиток. Важливо зрозуміти, що потрібно врегулювати, а не ”зарегулювати”. У більшості міст Європи заборонено користуватися електросамокатами на тротуарах, а в деяких – проїзджими зонами і зі швидкістю більше, ніж 30 км/год. Звісно, логічно, що має розвиватися велоінфраструктура для того, щоб розвивалися мікромобільність”.

Роман Мотрик, представник сервісу прокату електросамокатів Ewings: “Я  як представник бізнесу не хочу ставити палки в колеса моїм клієнтам, а хочу, щоб вони вільно почували себе. Цей сервіс створений для вирішення певної проблеми: швидкого пересування містом на коротких відстанях. На мою думку, нам потрібно інформувати людей як потрібно користуватися. У робочій групі була розглянута пропозиція створення інформаційного ресурсу та тесту для користувачів електросамокатів. Я вважаю, що вартує  у школах розповідати про правила їзди та спільно створювати майстер-класи для всіх бажаючих”. 

Підсумки столу:

  1. Для якісного і безпечного використання електросамокатів та іншого легкого персонального транспорту необхідно, щоб розвивалася інфраструктура міста. 
  2. Мікромобільність – це шлях до майбутнього міста без заторів. Використання електросамокатів – це неминучий шлях розвитку і ми повинні думати над тим як зробити використання безпечним та сприяти бізнесу запускати сервіси прокату, а не забороняти використання електросамокатів у місті.  
  3. Безпека та здоровий глузд – це найважливіше у використанні такого виду транспорту. Тож наліпки з номерами самокату допоможуть відстежувати та блокувати порушників. 
  4. Пропагування правильної культури використання та проведення інформаційних кампаній допоможуть великій кількості людей більше дізнатися про електросамокати та те, як їх правильно використовувати.