25 April 2017 | Urbanism

ГРОМАДСЬКІ ПРОСТОРИ, ПІШОХІДНІ ЗОНИ АБО ЯК СТВОРИТИ КОНЦЕПЦІЮ ОБЛАШТУВАННЯ МІСЬКИХ ПРОСТОРІВ?

Протягом 20-21 квітня, архітектор міської ради Лейпцига, Філіпп Гляйхе перебував у Львові та був модератором двох навчальних сесій для профільних фахівців Львівської міської ради.


Візит відбувається в рамках проекту «Вулиця для всіх – партисипативне планування вулиці у Львові». Метою візиту є обмін досвідом у сфері дизайну пішохідних зон на вул. С. Бандери та громадського простору біля костелу Марії Магдалини/ Органного залу (у т.ч. вул. Професорської). Філіпп Гляйхе буде залучений до процесу формування технічного завдання для місцевих архітекторів, співпраця з якими буде в подальшому законтрактована.

Філіпп Гляйхе працює архітектором в управлінні містопланування міської ради Лейпцига та є експертом з дизайну громадських просторів (вулиць, площ, пішохідних зон тощо), а також інфраструктури для громадського транспорту (трамвайних зупинок, трамвайних колій та ін.). Філіпп Гляйхе вже відвідував Львів в межах проекту «Вулиця для всіх» влітку 2016 року.

Команда Інституту міста спільно з Філіппом Гляйхе організували навчальний семінар для профільних управлінь Львівської міської ради, які постійно розвивають простори міста та зацікавлені в отриманні нових знань, підходів процесу створення комфортних місць та зручних пішохідних зон. Експертний трьохгодинний семінар від архітектора міської ради Лейпцига, Філіппа Гляйхе, став хорошим майданчиком для дискусій щодо створення єдиної візії в секторі облаштування пішохідних зон, громадських просторів у Львові. Експерт поділився досвідом реалізації загальної стратегії облаштування громадських просторів у Лейпцигу: існують універсальні каталоги-пропозиції з усіма дизайн-рішеннями, які є актуальними, допустимими та погодженими зі сторони міської влади.

Другий день візиту був присвячений активінй практичній роботі у воркшопі щодо реконструкції громадського простору навколо костелу Марії Магдалини/Органного залу.
Цільовою аудиторією цього воркшопу стали архітектори, які зацікавлені (та мають досвід) в процесі оновлення просторів, фахівців профільних інститутів та установ Львівської міської ради (управління екології та ландшафтного дизайну, управління архітектури, управління транспорту, ЛКП “Львівавтодор”, ЛКП ”Інститут просторового розвитку”.

В програму воркшопу, який тривав цілий робочий день, було включено презентацію підсумків попередньої роботи щодо відновлення простору навколо костелу Марії Магдалини, аналітичні замітки напрацювань (в рамках попередніх зустрічей) спільно з мешканцями та спільно з архітекторами, спеціалістами у сфері транспорту; було передбачено дослідження – екскурсія простором навколо костелу Марії Магдалини.

Звісно, групова робота стала якісною практиткою, зауважимо, що обговрювали три напрямки оновлення простору: безпосереднє облаштування простору (функціональні елементи і т.д), організація транспортного руху навколо/поруч простору та можливі “перетворення ” вул. Професорської у системі оновленого простору.

Міська адміністрація Лейпцига має у своїй структурі підрозділ, фахівці якого створюють дизайн для громадських просторів міста та координують свою роботу документами, які затверджують використання тих чи інших матеріалів/елементів в конкретному просторі.
“Було дуже добре працювати в міждисциплінарній команді з експертами у галузі транспорту та архітектури, тому що багато питань можна вирішити тільки разом. Звісно, ми все ще повинні навчатися співпрацювати на постійній основі. Нам вдалося визначити деякі основні принципи, що стосуються дизайну громадського простору навколо костелу Марії Магдалини. Ми також визначили деякі відкриті питання, які вимагають подальшого уточнення, наприклад, як зробити зручним для пішоходів перетин вулиці Степана Бандери та Генерала Чупринки, яким чином об’єднати ці три простори?”, – зауважив Штефан Габі.