12 Травня 2020 | Анонси ІМ

#ДляЧогоМиЦеРобимо: Вулиця для всіх

Проєкт «Вулиця для всіх» став поштовхом для зміни концепції містопланування у Львові. Проєкт тривав повні три роки. Як виникла ідея проєкту, яка його мета і до яких змін у місті він призвів ━ розказує Максим Терлецький, керівник програми міжнародної діяльності, заступник директора Інституту міста, проєктний менеджер «Вулиця для всіх».

Що передувало та як виникла ідея проєкту?

Міський простір є місцем, яким користуються всі. Тому якісне проєктування міського простору ━ це процес, який вимагає врахування дуже багатьох чинників та інтересів багатьох людей. Європейські міста, подібні до Львова, здебільшого займаються переплануванням протягом 4-10 років, оскільки необхідно враховувати потреби багатьох категорій мешканців, бізнесу, а також стратегії міста. Наприклад, у місті Лейпциг створення плану реконструкції міста проходить етап аналізу, етап попереднього планування, який передбачає зустрічі і консультації з різними групами зацікавлених сторін, етап створення та погодження ескізного проєкту і лише після того переходять до детального робочого планування. Напрацювання, які створюються під час попереднього планування, є зрозумілими для всіх і дають можливість залучити різні сторони до процесу. 

Натомість у Львові традиції містопланування закладені ще в період Радянського Союзу, і значно відрізняються від європейських. 

 

Які недоліки існуючих стандартів містопланування у Львові?

Інженери та проєктувальники, спираючись на стандарти, розроблені для «соціалістичного міста», виконують детальні проєкти реконструкції, не даючи можливості мешканцям та користувачам брати активну участь у процесі планування. На стадії, коли суттєві зміни вносити складно і дорого, відбуваються представлення напрацьованого проєкту і громадські «слухання».

Такий процес планування призводить до появи у місті просторів, які не враховують потреби усіх його мешканців та гостей. Про один із таких прикладів писав 2016 року місцевий активіст Дем’ян Данилюк у статті «Вулиця не для всіх», аналізуючи результати реконструкції частини вулиці Богдана Хмельницького у Львові.

Для того, щоб подібні випадки не відбувалися у місті у майбутньому, команда Інституту міста розробила та реалізувала проєкт «Вулиця для всіх», метою якого стало вдосконалення процесу планування міського простору у Львові. Для цього було вирішено реалізувати планування однієї із вулиць міста за «європейським зразком»: до існуючого процесу планування додали етап попереднього обговорення концепції вулиці із залученням різних зацікавлених сторін.

 

Хто брав участь у реалізації проєкту?

Консультування у плануванні та реалізації проекту надав наш колега Штефан Габі ━ експерт у сфері мобільності, який раніше працював в управлінні транспорту місцевої адміністрації Лейпцигу. Також залучили експерта у сфері мобільності світового рівня Торбена Хайнемана (Torben Heinemann) та його колег із Управління транспорту міста Лейпцига: Керстін Льобель (Kerstin Lobel), Яна Рікмеєра (Jan Rickmeyer), Терезу Гнойке (Teresa Gnoyke), Філіпа Гляйхе (Philipp Gleiche). 

Фінансування проєкту здійснювалось за кошти Міністерства економічного розвитку та міжнародної співпраці Німеччини через організацію Engagement Global та Львівської міської ради). 

 

Які завдання реалізовувалися на різних етапах проєкту?

Проєкт тривав з жовтня 2015 до грудня 2018 року.

Його можна умовно розділити на три етапи: 

1 етап: попередній аналіз, вибір вулиці та аналіз думок зацікавлених сторін щодо майбутньої реконструкції.

В результаті, проаналізувавши вулиці Вітовського, Шевченка та Степана Бандери, для реалізації проєкту обрали останню. Надалі розробили детальний урбаністичний аналіз і провели соціологічне дослідження думок користувачів, мешканців та бізнесу щодо майбутнього вулиці. З результатами попереднього аналізу, урбаністичним аналізом та результатами соціологічного дослідження можна ознайомитися за посиланням.

2 етап: планування вулиці експертами з активним залученням і врахуванням інтересів різних зацікавлених сторін.

Під час цього етапу ми створювали різні варіанти реконструкції та проводили зустрічі із мешканцями, користувачами та експертами у сфері транспорту, містопланування тощо. З результатами цих зустрічей та напрацювань можна ознайомитися за посиланням

3 етап: створення фінальної концепції та моделювання умов, які закладені у концепції для перевірки доцільності реалізації планів.

Участь зацікавлених сторін на цьому етапі була мінімізована й експерти, керуючись державними стандартами та результатами обговорень розробили концепцію (ескізний план) реконструкції вулиці, який представили громадськості разом із результатами моделювання. Також детально розробили плани реконструкції громадських просторів біля храму Ольги та Єлизавети, Органного залу та ділянки тротуару біля Львівської політехніки. З результатами цього етапу можна ознайомитися за цим посиланням

 

Чи виникали труднощі під час реалізації проєкту?

Щодо непередбачуваних ситуацій, то варто сказати, що спочатку передбачалися три семінари із користувачами та мешканцями, але в процесі довелося збільшити кількість обговорень, оскільки стикнулися з великою кількістю конфліктів інтересів. Ще одним ризиком стало політичне втручання з метою використання проєкту в своїх цілях. Добре, коли політики цікавляться та враховують результати проєкту, допомагають досягати його цілей, але погано, коли намагаються використати проєкт для власного інтересу, який суперечить інтересу проєкту. Прикладами такого політичного втручання були поодинокі «зриви» обговорень та поширення дезінформації про проєкт, його мету та активності, які заохочувався політиками на місцевому рівні. Ще одним негативним моментом стала необґрунтована критика проєкту «Вулиця для всіх» у парламенті Німеччини, яка призвела до певних втрат репутації Львова та Лейпцига.

Але попри всі ризики та проблеми, проєкт «Вулиця для всіх» реалізували. Виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив положення про реконструкцію проєкту вулиці Степана Бандери, відповідно до напрацювань. Детальне планування реконструкції вулиці відбувалося із урахуванням напрацювань проєкту, отже, нова вулиця буде дійсно «вулицею для всіх».

 

#ДляЧогоМиЦеРобимо

Проєкт стимулював якісні зміни у сфері містопланування у Львові і, сподіваємося, в Україні також. Все частіше сьогодні відбуваються процеси залучення зацікавлених сторін до планування вулиць, площ та інших видів громадських просторів Львова. Львівське КП «Інститут просторового розвитку» консультує та розробляє якісні проєкти не лише у Львові, а й в інших містах України. Інститут міста також поширює досвід партисипативного планування за межами Львова. Зокрема, досвід проєкту «Вулиця для всіх»:

  • презентували та детально опрацювали експерти у сфері транспорту під час Міжнародної школи сталої міської мобільності 2016 року у Лейпцигу;
  • використали як кращу практику партисипативного планування під час семінару Міжнародної школи сталої міської мобільності 2017 року у Лейпцигу;
  • презентували на Першій Німецько-українській конференції міського розвитку: «Можливості інтегрованого розвитку міст з метою підтримки сталого розвитку в Україні» в Києві 2016 року;
  • використали як кращу практику  під час семінару щодо партисипативного планування в межах Четвертої Академії інтегрованого розвитку міст України в Ужгороді 2016 року;
  • презентували на Всеукраїнському велофорумі в Івано-Франківську 2018 року;
  • презентували учасникам з Молдови та прикордонних з Молдовою областей України під час Urban Camp у Чернівцях 2018 року. 

Для подальшого використання напрацювань проєкту розроблено брошуру із рекомендованими етапами планування вулиць. Всі додаткові етапи планування є інтегрованими в існуючий процес планування та протестовані проєктом «Вулиця для всіх». З брошурою можна ознайомитися за цим посиланням.

 

#CityPlanning 

#CitizenEngagement 

#Participation 

#SustainableUrbanMobility